sobota, 11 września 2021

Jak podróżować bezpiecznie autostopem?

 Każdy z nas choć raz w życiu słyszał o autostopie lub spotkał autostopowicza. Ten sposób podróżowania rozwinął się jeszcze w czasach, gdy nieliczne grono osób dysponowało samochodem i jest nadal istotnym środkiem transportu w miejscach na świecie, gdzie komunikacja publiczna pozostawia wiele do życzenia. Dla cyfrowych nomadów to forma zaznania wolności, zbadania swoich granic, poznania nowych ludzi. Często też poznania odległych miejsc bez uszczuplenia domowego budżetu. Wielu osób przed pierwszym wyjazdem zadaje sobie pytanie o bezpieczeństwo. Jak podróżować autostopem, aby było bezpiecznie? Na to pytanie znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.

Poinformuj bliskich

Nieważne czy wyjeżdżasz na miesiąc, tydzień czy jeden dzień. Warto, aby ktoś bliski wiedział o tym. Nawet jeśli nie chcesz za każdym razem wydzwaniać do znajomych i meldować się, warto udostępnić swoją lokalizację. W czasach, gdy jesteśmy tak bardzo związani ze swoimi telefonami, aplikacjami społecznościowymi i internetem, dostarcza on nam również możliwości zadbania o bezpieczeństwo w podróży. W niektórych sytuacjach można też przekazać numer rejestracyjny pojazdu, jeśli to miało by zapewnić Ci spokój wewnętrzny, ale pamiętaj, że kierowca może nie być zadowolony, jeśli będziesz fotografował jego tablice rejestracyjne. Zarówno Ty możesz mieć obawy względem kierowcy, jak i on wobec Ciebie. Może mieć obawy co do sposobu, w jaki możesz wykorzystać pozyskane dane.

Jeśli z różnych względów nie masz możliwości poinformować bliskich (brak zasięgu, rozładowana bateria itd.), a nie masz zaufania do osoby, z którą jedziesz, sprawiaj wrażenie, że ktoś wie, gdzie jesteś. Najczęściej osoby zatrzymujące się autostopowiczom mają dobre intencje – chcą pomóc dotrzeć do celu, są ciekawe Twojej podróży i opowieści, które ze sobą niesiesz lub mają się w końcu komu wygadać. Pamiętaj jednak, że nie musi tak być w każdej sytuacji, dlatego obserwuj zachowania kierowcy i w razie czego daj mu sygnał, że nie jest anonimowy. Przykład: kierowca zmienił trasę z niezrozumiałej przyczyny, co wzbudziło Twoje obawy. Wie, że masz rozładowany telefon. Mówiąc „zdążyłam tylko wysłać rodzinie numer rejestracyjny i lokalizację i padła mi bateria” sygnalizujesz kierowcy, że nie jest anonimowy.

We dwójkę raźniej

Z różnych względów warto podczas autostopu mieć towarzystwo. Z jednej strony potencjalny napastnik może mieć mniej odwagi, żeby zaatakować lub okraść 2 osoby, z drugiej będziesz mieć towarzysza do rozmów podczas wyczekiwania na auto. We dwójkę też lepiej możecie ocenić sytuację, w której się znajdujecie. Być może Twój kompan zwróci uwagę na coś, co Ty przeoczysz i odwrotnie. Kolejnym plusem – zwłaszcza przy długich wyjazdach – jest fakt, że możecie na zmianę odpoczywać i rozmawiać z kierowcą. Tylko uwaga: płeć ma znaczenie – dwóch chłopaków łapiących stopa budzi mniejsze zaufanie, niż 2 dziewczyny lub chłopak i dziewczyna.

Oświetlenie i ubranie

Nigdy nie wiesz w jakim miejscu wylądujesz i o której dojedziesz. Zawsze należy być przygotowanym na plan B. Miej ze sobą w zapasie odblaski i oświetlenie. Jeśli kierowca wysadzi Cię na nieoświetlonej drodze, możesz nie być zauważalny dla pozostałych uczestników ruchu drogowego. Pogoda również może być nieprzewidywalna, dlatego zaopatrz się na drogę w coś przeciwdeszczowego i ciepłego.

Strój może być nieodpowiedni nie tylko ze względu na bezpieczeństwo termiczne. Eksponując zbyt mocno nasze ciało możemy zostać odebrani rozbieżnie z naszą intencją. Najlepiej sprawdza się turystyczny strój i  brak makijażu. Pamiętaj, że kierowca najpierw Cię widzi, a dopiero później masz szansę coś powiedzieć.

Nie wsiadaj od razu

Kiedy czekanie się dłuży, jesteśmy skłonni wsiąść do każdego samochodu. To samo dzieje się, kiedy łapiemy stopa przy drodze, na której panuje duży ruch i ciężko zatrzymać. Pamiętaj jednak, że w podróży autostopem o Twoim bezpieczeństwie decyduje trzeźwa ocena sytuacji. Jeśli się pomylisz, możesz zapłacić wysoką cenę. Dlatego zanim wskoczysz do auta, zamień kilka słów z kierowcą. Nie chodzi o to, aby stać przed autem i robić wywiad. Wystarczy kontakt wzrokowy i parę słów by wstępnie ocenić czy dana osoba wzbudza nasze zaufanie. Zwróć też uwagę na współpasażerów. Większe zaufanie wzbudzi para z dzieckiem niż grupka imprezowiczów.

Miejsce do zatrzymania

Pamiętaj, że autostop, to nie autobus ani taksówka. Śledź przebieg trasy i na ile to możliwe, zadbaj o wybranie bezpiecznego miejsca do zatrzymania, np. stacja paliw, zatoczka autobusowa. To szczególnie istotne na drogach ekspresowych i autostradach, gdzie lepiej wysiąść kilkadziesiąt kilometrów wcześniej, niż o jeden zakręt za daleko. W tym drugim przypadku może się okazać, że zamiast na stacji paliw, wysiadamy na ostatnią chwilę pomiędzy pędzącymi autami, co jest bardzo niebezpieczne zarówno dla nas, jak i pozostałych uczestników ruchu. Perspektywa spaceru po autostradzie nie napawa optymizmem – w najlepszym przypadku zgarną nas pracownicy autostrady, w najgorszym – doprowadzimy do wypadku. Zadbaj o to, by Twój kolejny kierowca nie musiał ryzykować.

Nakierowanie rozmowy

Jeśli Twój rozmówca zaczyna sprowadzać rozmowę na dwuznaczne tory, nie ignoruj tego. Twój brak reakcji może okazać zgubny. Spróbuj zejść na temat rodziny, pracy, hobby, a jeśli to nie pomaga – sięgnij po drastyczny środek – smutną i/lub nudną historię, opowiedz o dokuczliwych dolegliwościach gastrycznych… Wszelkie romantyczne zapędy powinny opaść.

To nie jedyne, o czym warto pamiętać, aby wyjazd był bezpieczny, ponieważ jak wiele jest ludzi, tak wiele może być przypadków. Niemniej jednak zastosowanie się do tych wskazówek powinno ograniczyć ryzyko do minimum. Podróże autostopem to przygoda, którą warto, abyśmy wspominali z uśmiechem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz